Herní národ – Esport vo svete a na Československej scéne

Esport je vo svete čoraz viac populárnejší, čo môžeme vidieť v náraste množstva skvelých podujatí a turnajov. Aká je však situácia v Česku a na Slovensku?

Gaming sektor mal v roku 2020 obrat $170 miliárd, čo je dvojnásobok hudobného a filmového priemyslu za ten istý rok DOKOPY. Nikdy v histórii nemalo toto odvetie väčší rast a všetko nasvedčuje tomu, že toto je iba začiatok.

Esport je časť gamingu, kde ide o organizované a profesionálne hranie hráčov alebo týmov, v akejkoľvek hre na akejkoľvek platforme. Čoskoro sa esport stane aj olympískim športom. Otázka znie iba, v akej hre?

Väčšina ľudí si len ťažko spája hranie hier so športom. V súčasnosti však pojmy ako elektronické športy, esports či progamming označujú súťažné, profesionálne hranie hier, ktoré pre skalných fanúšikov nie je o nič menej hodnotným športom ako futbal či hokej. Na druhej strane stoja odporcovia, podľa ktorých hranie hier nie je ani vonkoncom skutočným športom.

Hry a herné turnaje, to je budúcnosť svetovej zábavy. Elektronický šport narastá každým rokom, jednotlivé krajiny vytvárajú národné tímy, stavajú štadióny, tréningové centrá a uznávajú esport ako legitímne povolanie.

Ako však vyzerá scéna u nás? Hoci stále máme čo dobiehať, esport sa na Slovensku rozrastá vďaka niekoľkým novinkám. Vznikla oficiálna Slovenská asociácia elektronických športov, ktorá sa stala riadnym členom svetovej organizácie IESF a združuje tímy, organizátorov podujatí a hráčov. Vznikajú mnohé skvelé turnaje, máme Y-Games online ligu a stabilné spolupráce so svetovými organizáciami, ako je International Esports federation, ktorá zastrešuje esport celosvetovo a organizuje oficiálne majstrovstvá sveta v elektronických športov.

Ešportom sa živia mnohí mladí ľudia z celého sveta . Výnimkou pritom nie je ani Slovensko. Máme pár šikovných rodákov pôsobiacich v tomto mladom odvetví. Väčšina sa venuje hraniu Counter-Strike, avšak niektorí vynikajú alebo vynikali aj v iných hrách. Najznámejším Slovákom v ešporte je Ladislav “GUARDIAN” Kovács, ktorý pôsobí dlhé roky ako profesionálny hráč Counter-Strike a jeho rôznych prevedení. V roku 2018 bol vyhlásený za 11. Najlepšieho hráča sveta , hoci jeho najlepšie umiestnenie v tomto rebríčku bolo v roku 2015, kedy obsadil druhú priečku.

Naša spoločnosť Regia Civitas momentálne vyvíja celovečerný dokument na tému esport a herného vývoja na CSK scéne od čias Československa od polovice 80-ich rokov až po súčasnosť. HERNÍ NÁROD bude moderný dokumentárny film, ktorý budete môcť sledovať na všektých streamovacích platformách v roku 2023.

Herní národ (2023) – Regia Civitas

HERNÍ NÁROD – spot na startovač.cz on Vimeo