Projekt „MIKI“ a produkčný tím

Projekt „MIKI“ je vo vývoji od roku 2017, kedy boli získané práva spoločnosťou Regia Civitas Productions od bossa Slovenského podsvetia Mikuláša Černáka, na výrobu celo-večerného hraného filmu o jeho osobe a o mafiánskom prostredí na Slovensku v 90-ich rokov z pohľadu človeka, ktorý tomu celému vládol.

Náš produkčný tím sa postupne profiloval a vďaka spolupráci s renomovanou produkčnou agentúrou Pubres sa nám podarilo dať dokopy výnimočný tvorívý tím umelcov zo Slovenska, ktorí majú na konte množstvo úspešných filmových projektov a tvoria špičku Slovenského filmového priemyslu:

Réžia: Jakub Kroner
Scenár: Miro Šifra
Dramaturg: Ivo Trajkov
Kamera: Mário Ondriš
Strih: Michal Kondrla
Hudba: Michal Novinski
Zvuk: Lukáś Kasprzyk
Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková
Masky: Martin Jankovič
Architekt: Erik Ivančík
Producenti: Zuzana Mistríková a Radovan Gerek

Nový film o Mikulášovi Černákovi odhalí veci, ktoré ešte nikdy neboli zverejnené

Mikuláš Černák môže z leopoldovskej väznice volať na päť schválených čísel. Jedno z nich patrí scenáristovi Miroslavovi Šifrovi. Volávajú si často, na telefóne už spolu strávili hodiny, volali si aj na Štedrý deň. Vyrastali v podobnom horehronskom prostredí. Šifra je z Vernára, bývalý mafiánsky boss zase z Telgártu. Okolo hotela v Poprade, kde v roku 1997 Černákovi kumpáni odrezali hlavu Gustovi Slivenskému, chodieval každý deň do školy.

„Veľa príhod z deväťdesiatych rokov som prežíval z druhej strany, všetky mafiánske historky sa diali okolo mňa,“ hovorí pre SME scenárista, ktorý stojí aj za filmom Červený kapitán a seriálmi Rédl a Zrádci, ktoré vysielala Česká televízia. Aj preto súhlasil, že sa bude scenáristicky podieľať na filme s pracovným názvom Miki, ktorý vykreslí, ako sa z obyčajného dedinského chlapa stal za päť rokov najmocnejší boss slovenského podsvetia. Natáčanie by sa malo začať už na budúci rok.

Mikuláš Černák. (Zdroj: TASR)

Už nemá čo stratiť, povie všetko

Veľa zo zážitkov, ktoré sa Šifrovi podarilo z osobných aj telefonických rozhovorov o Mikulášovi Černákovi zozbierať, ešte nikdy neboli zverejnené. Ani v knihách, ani v žiadnych existujúcich dokumentárnych filmoch.

Nik k nemu ešte nemal taký prístup ako on. Nie som psychopat, snaží sa ho bývalý mafián presvedčiť od prvého momentu, keď sa stretli.

„Vyzerá ako obyčajný, slušný chlap. Vieme však, koľko vrážd spáchal. Najviac ma zaujíma kontrast medzi tým, ako pôsobí a skutkami, ktoré spravil,“ hovorí Šifra.

Snaží sa vraj dostať spätne do hlavy tridsiatnika Mikiho a pochopiť, čo ho donútilo konať za hranicou zákona.

Černák je o minulosti ochotný hovoriť otvorene a všetky udalosti podrobne vysvetľovať, jeho spolupráca s políciou už dopomohla k objasneniu viacerých trestných činov.

Všetky informácie, ktoré od neho Šifra počas rozhovorov získa, preveruje ešte v policajných dokumentoch a výpovediach ďalších svedkov.

„Mikuláš Černák je zaujímavý z mnohých dôvodov. Je to boss bossov a vysvetľovať históriu Slovenska 90. rokov bez toho, aby sa spomenulo jeho meno, je vynechanie veľkej časti histórie,“ myslí si scenárista.

Mikuláš Černák na súde. (zdroj: SME – JOZEF JAKUBČO)

Boss pripomienkuje aj scenár

Celovečerný film z prostredia slovenskej mafie 90. rokov minulého storočia má byť príbehom o obyčajnom mužovi.

O horehronskom chlapovi, ktorý sa vrátil z krátkej práce v Nemecku a postupnými krokmi s partiou ďalších ľudí začal páchať kriminálne činy. Postupne sa vypracoval na najmocnejšieho muža na Slovensku.

„Film hovorí o jeho živote a istej ére, o prechode z komunizmu do demokracie. Nechcem budovať kult jeho osobnosti ani jeho činy ospravedlňovať. Chcem však k nemu pristupovať bez odsúdenia – chcem totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o svete, v ktorom som vyrastal aj ja sám, a o nás všetkých,“ dodáva Šifra.

Vyrozprávať ho plánuje výlučne z Černákovej perspektívy.

Momentálne pracuje na úvodnej verzii príbehu a píše scenáristické storyliny, o ktorých diskutuje s režisérom Jakubom Krónerom aj s producentmi filmu. Scenár by mal byť hotový do leta.

„Chcem, aby to bol scenár, za ktorým si budem stáť. Zbieram čo najviac poznámok od Mikuláša Černáka, chcem, aby pripomienkoval scény, v ktorých preháňame alebo zachádzame do niečoho, čo sa nestalo,“ hovorí.

Práva na sfilmovanie Černákovho príbehu získala trnavská produkčná spoločnosť Regia Civitas Productions, ktorá film pripravuje s producentkou Zuzanou Mistríkovou a so spoločnosťou PubRes (Učiteľka, Mečiar).

Zdroj: https://kultura.sme.sk/c/22391091/kto-je-mikulas-cernak-ak-nie-psychopat-scenaristovi-sifrovi-povedal-zatial-nezverejne-veci.html