NATÁČANIE FILMU MIKI

zajtra, 22. marca 2023, sa skončí prvá fáza nakrúcania filmu o niekdajšom bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi. Režisérom trileru z deväťdesiatych rokov je úspešný režisér Jakub Kroner. Už BRATISLAVAfilm, ktorý nakrútil ako dvadsaťdvaročný, zaznamenal veľký divácky úspech a každý ďalší jeho film bol distribučnou udalosťou. V top 10 divácky najúspešnejších slovenských filmoch po roku 2010 sú až tri filmy Jakuba Kronera. Na konte má aj obľúbené seriály Kuchyňa (prvá séria) a Milenky. Jakub Kroner: „Moje prvé dva filmy (Bratislavafilm, Lóve) boli o ľuďoch na okraji spoločnosti (díleri, mafiáni, zlodeji áut). Tento žáner je mi blízky. Film MIKI je pre mňa príležitosťou priniesť divákom film o antihrdinovi, hlave organizovaného zločinu deväťdesiatych rokov. Navyše – čo sa vo filmovom svete cení – na základe skutočných udalostí.“

Autorom scenára je v Čechách i na Slovensku oceňovaný scenárista Miro Šifra. Napísaniu scenára predchádzalo z jeho strany preštudovanie všetkých dostupných zdrojov. Dôležité boli aj informácie priamo od Mikuláša Černáka. „Miki sa narodil v susednej dedine, desať kilometrov odo mňa, takže veľmi presne poznám svet, v ktorom vyrastal. Počas kovidu sme pretelefonovali dohromady desiatky hodín, niekoľkokrát som za ním bol aj osobne v Leopoldove. Myslím, že počas toho pochopil, že nemá zmysel nič skrývať,“  uvádza Miro Šifra. „Plne si uvedomujem, že som napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí. Nechcel som pritom budovať kult jeho osobnosti, ani jeho činy ospravedlňovať. Pristupoval som však k nemu bez predsudkov – chcel som totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o Slovensku, v ktorom som vyrastal aj ja sám.“

© Joseph Marčinský

Vizuálna stránka filmu MIKI je pre režiséra zásadná. Deväťdesiate roky sú už dnes históriou a zároveň ich mnohí majú v pamäti. Navyše majú svoje výrazné vizuálne špecifiká, čo kladie obrovské nároky na všetky zložky tvorivého i filmového štábu. Hlavným kameramanom filmu je Mário Ondriš, architektom Erik Ivančík, kostýmovou výtvarníčkou Sandra Žigová a umeleckou maskérkou Andrea Štrbová.

Producentmi filmu sú Zuzana Mistríková (PubRes), Radovan Gerek (Regia Civitas Productions) a David Blümel(Europeana Production). „Príbeh bývalého bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka je imanentnou súčasťou dejín Slovenska deväťdesiatych rokov. Rokov, v ktorých sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. V politike i mimo nej. A tí, čo sa bezškrupulózne vyškriabali na vrchol, sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa „vzormi“. Preto je o deväťdesiatych rokoch potrebné hovoriť. Pretože v nich má korene hlboká kríza dnešnej spoločnosti,“ uvádza producentka Zuzana Mistríková.

© Joseph Marčinský

Milan Ondrík ako Mikuláš Černák

Pre film sa podarilo získať vynikajúce herecké obsadenie. Hlavnú postavu stvárňuje Milan Ondrík. „Možnosť hrať vo filme Mikuláša Černáka ma ako herca oslovila. Snažil som sa naštudovať si dostupné zdroje, napozerať videá z toho obdobia, mal som možnosť dvakrát sa s Mikulášom Černákom osobne stretnúť. Navnímal som jeho intonáciu či gestá. Kvôli postave som nabral svalovú hmotu, nechcel som všetko nechávať na masky či kostýmy, ktoré sú mimochodom skvelé. Ale nenakrúcame dokument. Takže som k tej postave pristúpil po svojom. Nekopírujem svoj predobraz, ale stvárňujem filmovú postavu. Akokoľvek negatívna tá postava je, musím ju ako herec pochopiť a obhájiť. Inak by som nebol dobrý herec. A Miro Šifra napísal vynikajúci scenár, o ktorý som sa mohol oprieť.“

V postave Mikiho brata uvidia diváci Michala Kubovčíka, ich mamu stvárňuje Anna Javorková a Mikiho manželku Rebeka Poláková. V ostatných postavách sa predstaví celý rad slovenských i českých hereckých osobností – medzi inými Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Martin Nahálka, Petra Vajdová, Ivan Vojtek, Juraj Loj, Jakub Kuka, Miro Beňuš, Matěj Hádek či Marek Fučík.

© Joseph Marčinský

Krátka synopsa filmu:

Pravdu má ten, kto má moc. Bez ohľadu na to, ako ju získal…

MIKI je príbeh muža, ktorý sa vráti zo zahraničia naspäť do svojej rodnej dediny, do krajiny, ktorá sa rýchlo mení a v ktorej sa otvárajú nové veľké možnosti aj v oblasti organizovaného zločinu. Miki, pôvodným povolaním šofér autobusu, v sebe postupne objaví a aktivuje schopnosti na to, aby vybudoval jednu z najväčších a najobávanejších mafiánskych skupín v krajine.

Film vzniká v koprodukcii spoločností PubRes (SK – Učiteľka; Mečiar; MEKY), Regia Civitas Productions (SK) a Europeana Production (CZ – Vianočný príbeh) a jeho vznik finančne podporil Audiovizuálny fond. Nakrúcanie filmu sa skončí v decembri tohto roka a prví diváci by ho mali uvidieť v máji 2024.

WEB: http://www.pubres.sk/miki/

FACEBOOK: MIKI film
INSTAGRAM: mikifilm.sk